30 dniowy kurs php – dzień 22 – konfiguracja bazy mysql w wampie


Back-end (php, mysql)

Jeśli korzystasz z pakietu xampp możesz w zasadzie ominąć tą lekcję. W wampie natomiast domyślna instalacja wymaga dodatkowej konfiguracji jeśli chcesz używać baz danych. Po co Ci to? Jeśli chciałbyś zainstalować na swoim lokalnym serwerze np. Joomlę albo WordPressa to bez wykonania poniższych czynności nie byłoby to możliwe.

Dodatkowo kolejne lekcje będą dotyczyły MySQL. Potrzebujemy więc poprawnie funkcjonującej bazy danych.

myphpadmin

Po uruchomieniu wampa kliknij na niego lewym przyciskiem myszy. Z rozwijanego menu wybierz phpMyAdmin. Innym sposobem jest wpisanie w przeglądarce localhost i kliknięcie w sekcji Tools albo Your Aliases w link phpmyadmin.

Zobaczysz panel administracyjny, w którym możesz zarządzać bazami danych. Domyślnie w wampie konto administracyjne w myphpadminie nie ma ustawionego hasła. Musimy je samodzielnie ustanowić.

Przejdź do zakładki Users w górnym menu:

zakładka users w myphpadmin

Zauważ, że przy każdym użytkowniku opcja Password jest ustawiona na No. Kliknij w ostatnim z nich czyli root – localhost opcję Edit Privileges.

W nowym oknie, przewiń niżej i ustaw hasło. Możesz wpisać własne lub wygenerować losowe przyciskiem generuj.

WAŻNE: Jeśli generujesz losowe hasło skopiuj i zapisz. Będzie Ci za moment potrzebne.

generowanie hasła w myphpadmin

Po wciśnięciu Go zmiany zostają zatwierdzone. Odśwież stronę. Czeka Cię mała niespodzianka. Access denied. Straciliśmy chwilowo możliwość zalogowania się do myphpadmina. Przejdź teraz do folderu instalacji wampa, najprawdopodobniej C:\wamp, a następnie w folderze apps\phpmyadmin(wersja) edytuj plik config.inc.php

Odnajdź ścieżkę:

$cfg['Servers'][$i]['password'] = '';

W miejsce pojedynczych cudzysłowów wklej utworzone hasło użytkownika root. Zapisz plik i odśwież stronę myphpadmina. Powinna poprawnie się załadować.

W ten sposób mamy już wstępnie skonfigurowaną bazę danych.

Użytkownik: root

Hasło: wygenerowane w myphpadmin (miej je pod ręką, bo przyda się w późniejszych lekcjach)