Oś czasu na facebooku


Internet

Facebook wprowadził nową i w dodatku bardzo udaną aktualizację jaką jest nowy interface profilu użytkownika. Facebook Timeline, bo o nim mowa to kompletna zmiana wyglądu profilu, zastępująca starą tablicę.

Od teraz Twoje konto na facebooku może stać się atrakcyjniejsze pod względem wizualnym jak i również merytorycznym. Ale zacznijmy po kolei…

Okres testowy

Pierwszą i najistotniejszą informacją jest okres testowy nowego wyglądu Twojego profilu. Od momentu gdy go aktywujesz masz 7 dni na wszelkie zmiany zanim inni zobaczą nowe oblicze Twojego profilu. Po okresie testowym aktywacja osi czasu następuje automatycznie. Oczywiście proces ten możesz przyspieszyć i aktywować nowy interface w każdej chwili.

Duże zdjęcie tła

Tym co najbardziej rzuca się w oczy na samym początku jest zdjęcie w tle. Nagłówek Twojego profilu na facebooku możesz bowiem zamienić w bardzo efektowne zdjęcie. Ogromny krok w personalizacji profili użytkowników, jak i bardzo duży plus pod względem estetycznym. Moim zdaniem super pomysł , bo w końcu liczy się pierwsze wrażenie.

Oś czasu

Kolejna bardzo istotna zmiana to właśnie oś czasu. Przewijając swój profil w dół przemieszczasz się jednocześnie w czasie, może oczywiście przyspieszyć ten proces klikając po prawej stronie rok i miesiąc do którego chcesz się przenieść. Warto wspomnieć, że razem z osią czasu w parze idzie możliwość dodawania wszelkich zdarzeń i zdjęć z datą w przeszłości. Ale o tym za chwile.

Każdy Twój nowy wpis, zdjęcie może zostać odpowiednio wyróżniony. Wystarczy, że klikniesz gwiazdkę, która razem z ikoną ołówka (edycji) pojawia się po najechaniu kursorem na dany post. Wydarzenie zostanie wtedy rozszerzone i tym samym wyróżni się spośród innych mniej istotnych postów domyślnie wyświetlanych w dwóch kolumnach Twojego profilu. Oczywiście dalej masz możliwość edycji prywatności swoich wpisów, usuwania ich etc.

Wydarzenia z życia

Bardzo ciekawą i jednocześnie zachęcającą do publicznego dzielenia się swoim życiem jest nowa opcja „Wydarzenia z życia”. Pojawiła się zaraz obok zmian statusu, dodawania zdjęcia i miejsca i chyba od razu wzbudza kontrowersje. Masz bowiem do wyboru cały szereg zaproponowanych zdarzeń jak np. nowa praca, nowa szkoła, nowy związek, nowy zwierzak, przeprowadzka, utrata wagi, wyjście z nałogu, nowe hobby, nowa podróż, pierwszy pocałunek czy nawet złamanie kości… Każde takie wydarzenie możesz ubarwić w zdjęcie, oraz opis „co, gdzie, z kim i kiedy” i właśnie opcja kiedy daje Ci możliwość umiejscowienia wszelkich wydarzeń w przeszłości!

Dziennik aktywności

Jeszcze jedną z opcji wartych wspomnienia jest „Dziennik aktywności” widoczny tylko i wyłącznie dla właściciela profilu. W dzienniku w prosty i przejrzysty sposób możesz przejrzeć całą swoją aktywność na facebooku, usunąć niechciane wydarzenia oraz zmienić ich widzialność na osi czasu. Takie Twoje małe centrum dowodzenia.

Podsumowanie

Podsumowując nowy interface profili na facebooku wzbudza we mnie same pozytywne emocje. Widać wyraźny krok ewolucyjny największego portalu społecznościowego na świecie. Można by pokusić się wręcz o małą refleksję na temat własnej przyszłości, bo właśnie dzięki osi czasu możemy przejrzeć swoje życie jak w migawce, jednocześnie trwale zapisując się na kartach historii. Pomyśl bowiem o Twoich pra i pra pra wnukach, które będą mogły przejrzeć w zasadzie całą historię życia swoich przodków.

Odwiedź i polub mój profil

facebook.com/ADRIANBIENIASpl