6 portali z darmowymi zdjęciami do komercyjnego użytku


Internet

Projektując zarówno strony internetowe jak i wszelkiego rodzaju materiały reklamowe w większości przypadków potrzebujemy zdjęć z prawami do użytku komercyjnego.

Dobre zdjęcie potrafi często zdziałać cuda, bo jeśli fotografia jest profesjonalna to sama w sobie staje się dobrym produktem do którego drobne wstawki typu informacje na ulotce czy plakacie są tylko dodatkiem. Oczywiście nie jest to reguła i wiele naprawdę dobrych projektów graficznych może istnieć bez udziału jakiejkolwiek fotografii to jednak dostęp do zdjęć, które możesz użyć w celach komercyjnych wydaje się bardzo istotny.

Darmowe zdjęcia stockowe to alternatywa dla niskobudżetowych projektów, gdzie nie można sobie pozwolić na kupowanie zdjęcia za 100zł i właśnie w takich przypadkach warto znać listę 6 stron, którą przygotowałem poniżej.

Bardzo ważna rzecz, na którą trzeba zwracać uwagę: przy wyszukiwaniu zdjęć w poniższych portalach wyniki wyszukiwań bardzo często podzielone są na 2 części, zdjęcia darmowe oraz zdjęcia premium (płatne). Portale starają się w ten sposób zachęcać do kupowania płatnych odpowiedników. Aby więc uniknąć rozczarowania należy dobrze przyjrzeć się, z której części wyników wyszukiwania aktualnie wybieramy zdjęcie. Zazwyczaj pierwszy lub ostatni rząd zdjęć (lub oba na raz) są oznaczone jako zdjęcia premium wymagające zakupu, natomiast zdjęcia poniżej wyrażenia Free Stock Photos są w 100% bezpłatne.

 

foter.com

ponad 190 mln zdjęć w bazie!

nie wymaga rejestracji

strona z darmowymi zdjęciami

 

sxc.hu

ok 400 tys. zdjęć w bazie,

wymaga rejesracji

portal typu free photos

 

stockvault.net

ok 28 tys. zdjęć w bazie

UWAGA – zdjęcia tylko do użytku niekomercyjnego

nie wymaga rejestracji

photo stock

 

freerangestock.com

duża baza (bliżej nie znana liczba) dobrej jakości zdjęć

wymaga rejestracji

free stock photos

 

freeimages.co.uk

ponad 6000 zdjęć w bazie

nie wymaga rejestracji

portal ze zdjęciami royalty free

 

 

flickr.com

bliżej nie znana liczba zdjęć, przy wyszukiwaniu należy zaznaczyć opcję na samym dole:


nie wymaga rejestracji

darmowe zdjęcia creative commons