6 portali z darmowymi zdjęciami do komercyjnego użytku


Internet

Projektując zarówno strony internetowe jak i wszelkiego rodzaju materiały reklamowe w większości przypadków potrzebujemy zdjęć z prawami do użytku komercyjnego.

Dobre zdjęcie potrafi często zdziałać cuda, bo jeśli fotografia jest profesjonalna to sama w sobie staje się dobrym produktem do którego drobne wstawki typu informacje na ulotce czy plakacie są tylko dodatkiem. Oczywiście nie jest to reguła i wiele naprawdę dobrych projektów graficznych może istnieć bez udziału jakiejkolwiek fotografii to jednak dostęp do zdjęć, które możesz użyć w celach komercyjnych wydaje się bardzo istotny.

Darmowe zdjęcia stockowe to alternatywa dla niskobudżetowych projektów, gdzie nie można sobie pozwolić na kupowanie zdjęcia za 100zł i właśnie w takich przypadkach warto znać listę 6 stron, którą przygotowałem poniżej.

Bardzo ważna rzecz, na którą trzeba zwracać uwagę: przy wyszukiwaniu zdjęć w poniższych portalach wyniki wyszukiwań bardzo często podzielone są na 2 części, zdjęcia darmowe oraz zdjęcia premium (płatne). Portale starają się w ten sposób zachęcać do kupowania płatnych odpowiedników. Aby więc uniknąć rozczarowania należy dobrze przyjrzeć się, z której części wyników wyszukiwania aktualnie wybieramy zdjęcie. Zazwyczaj pierwszy lub ostatni rząd zdjęć (lub oba na raz) są oznaczone jako zdjęcia premium wymagające zakupu, natomiast zdjęcia poniżej wyrażenia Free Stock Photos są w 100% bezpłatne.

 

foter.com

ponad 190 mln zdjęć w bazie!

nie wymaga rejestracji

strona z darmowymi zdjęciami

 

sxc.hu

ok 400 tys. zdjęć w bazie,

wymaga rejesracji

portal typu free photos

 

stockvault.net

ok 28 tys. zdjęć w bazie

UWAGA – zdjęcia tylko do użytku niekomercyjnego

nie wymaga rejestracji

photo stock

 

freerangestock.com

duża baza (bliżej nie znana liczba) dobrej jakości zdjęć

wymaga rejestracji

free stock photos

 

freeimages.co.uk

ponad 6000 zdjęć w bazie

nie wymaga rejestracji

portal ze zdjęciami royalty free

 

 

flickr.com

bliżej nie znana liczba zdjęć, przy wyszukiwaniu należy zaznaczyć opcję na samym dole:


nie wymaga rejestracji

darmowe zdjęcia creative commons • Michał Kowalski

  Pozwolę sobie wskazać także adres mojej strony gdzie udostępniam na licencji CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Przekazanie do Domeny Publicznej zdjęcia na białym tle: http://www.dobrypackshot.pl/darmowe_zdjecia.html

 • Sebastian

  Ostatnio natknąłem się na ciekawy serwis ze zdjęciami na licencji CC0, Photos Market (dot com), nie wymaga rejestracji i brak tam jakichkolwiek obostrzeń dotyczących publikowania tych zdjęć. Moim zdaniem dobra opcja dla osób potrzebujących oryginalnych fot do bloga czy strony, szczególnie o tematyce podróżniczej.

 • Wydra

  A ja mam takie pytanie. Chcę zrobić rysunek na podstawie zdjęcia (twarz) aby potrenować. Czy jakbym chciała pokazać swoją pracę np. na FB to też muszę zamieszczać źródło zdjęcia, którego używałam?

  • Wszystko zależy od licencji. W razie wątpliwości najlepiej napisać do autora zdjęcia / portalu. który dane zdjęcie przechowuje.

 • Piotrek

  Można korzystać też z blogów, których autorzy umieszczają zdjęcia na
  licencji Creative Commons Zero (czyli możesz ich używać zarówno w
  prywatnych jak i w komercyjnych projektach). To pozwala na znalezienie
  fajnych zdjęć za darmo. Możesz skorzystać np. z https://unsplash.com czy http://furiouscamera.com

 • Mam pytanie jak mam podać źródło darmowego zdjęcia. tu jest strona z bazą darmowych zdjęć https://unsplash.com/grid ale jak klikam zdjęcie które mnie interesuje to od razu jest do ściągnięcia. Zapisuje na kompa i wstawiam na bloga jak własne? Czy jako żródło zdjęcia mam podać stronę główną całego portalu? Nie ma tu żadnej opcji typu pin it czy udostępnij.

  • adrianbienias

   Pierwsza linijka tekstu na stronie:
   „Free (do whatever you want) high-resolution photos.”
   I w niej link do licencji: https://unsplash.com/license

 • BestStock PhotoFree

  A ja chciałbym zaprosić na nowo powstały portal :) Dopiero się rozwija i DARMOWE zdjęcia są dodawane co parę dni :)

  http://beststockphotofree.com/

 • Właśnie takiego zestawienia poszukiwałam. Bardzo pomocny post.

 • Codziennie udostępniam darmowe fotografie własnej produkcji. Nie są to fotografie jakieś słabej jakości. Wszystko w licencji public domain (bez praw autorskich). Link do bloga udostępniony po kliknięciu w mojego avatara.

 • adrianbienias

  Myślę, że wszystko będzie zgodne z licencją jeśli w książce znajdą się informacje o autorach zdjęć (linki).

 • mac_23

  Ja chyba coś źle szukam, bo wszystkie zdjęcia wyskakują mi jako płatne

  • jaa

   mi tak samo

 • ariel

  Szkoda, że autor strony kasuje niektóre wypowiedzi. Ale to niestety świadczy o jego małostkowości. Już pisałem na temat zdjęć, ale widzę, że autor nie umie znieść krytyki. Bzdury są tu wypisywane. By pisać o takich rzeczach trzeba znać prawo autorskie a z tym widzę, słabiutko. Większość zdjęć jest obostrzona restrykcjami podczas publikacji. I trzeba naprawdę się na tym znać by sobie kłopotów nie narobić. Ale widzę, że Pana autora to mało interesuje. Np. na facebooku nie można umieszczać zdjęć w większości, bo według facebooka stają się ich własnością. Dlatego autorzy nie zezwalają na to. A jak już jest taka możliwość (rzadko), to musi być tam podpis „copyright”, czyli specjalnie opatrzone zdjęcie. A autorowi życzę, aby na przyszłość coś napisze, chociaż pobieżnie zapoznał się z tematem a nie wypisywał brednie.

  • adrianbienias

   nigdy nie kasuję komentarzy, po prostu mam w ustawieniach disqus automatyczne blokowanie komentarzy z linkami aby blokować spam, a Ty dodałeś link do stockvault w swoim komentarzu
   faktycznie stockvault ma zdjęcia do użytku niekomercyjnego, dodałem właśnie tą infoirmację w zestawieniu

   co do facebooka, mylisz się
   https://www.facebook.com/notes/andy-rouse-wildlife-photography/facebook-picture-rights/270204724175
   facebook ma zapis o prawie do używania zdjęć ale tylko w obrębie facebooka, czyli zrobisz fotografię, wrzucisz ją na facebooka i facebook nie może jej sprzedawać, nie staje się właścicielem tego zdjęcia
   zapewnia natomiast swobodę udostępniania, like’owania Twoich zdjęć przez innych użytkowników, przez co to zdjęcie pojawi się również na ich tablicach/profilach itp.
   ale wszystko sprowadza się do swobody w dzieleniu na facebooku nawet pracą obietą prawami autorskimi
   nie znaczy to jednak, że jak wrzucisz coś na facebooka to wtedy facebook przejmuje prawa autorskie…

  • Sławek

   No to cię zgasił ariel co?:) a tak się wymądrzałeś….

 • Błażej

  Bardzo przydatny artykuł. Dzięki!

 • Asas

  as

 • Ssw Allegro

  Coraz więcej zdjęć w jakości HD ma też nowy serwis http://www.image-board.pl

 • pixi

  Na sxc.hu w regulaminie jest chyba taki zapis, że nie można używać zdjęć z osobami do promowania usług lub produktów jak to rozumieć? czyli jak tworze jakąś strone www, która rozumiem promuje jakiś produkt lub usługę to nie mogę wykorzytać zzdjęcia z jakąś osobą na zdjęciu ….troche chyba dziwne jak są to darmowe zdjęcia czy ja czegoś nie rozumiem??
  będę wdzięczna za wyjaśnienie :)

  • adrianbienias

   moim zdaniem chodzi tutaj np. o billboardy typu twarz mężczyzny z sxc.hu i reklama maszynki do golenia

   ale żeby mieć 100% pewność czy możesz użyć zdjęcia w określony sposób musisz napisać do nich

   • pixi

     dziękuje za odpowiedź :)

 • Super, tylko na sxc.hu są problemy z aktywacją konta bo mail z linkiem nie dochodzi chyba na żadną z polskich skrzynek

  •  Mi doszło normalnie na pocztę w onecie… Sprawdź spam czy coś…

 • Tomaszszczucinski

  Dzięki :) Długo szukalem jakiś fajnych stron z darmowymi zdjęciami ale nie znalazłem takich jak chciałem dopiero te strony dały mi to czego chcialem

 • Adrian, mam pytanie: Mam szablon z joomli i chcialbym go uzyc w wordpressie, da rade?

  • Anonim

    da radę, trzeba go poprzerabiać tak samo jakby to był „goły” szablon html/css