30 dniowy kurs PHP – dzień 1 – instalacja


Back-end (php, mysql)

Budowanie stron w oparciu o html i css to podstawa. Ale czy ta podstawa wystarcza żeby stworzyć portal który przyciągnie tysiące odwiedzających dziennie? Czy facebook wygląda oszałamiająco od strony użytkownika? Charakterystyczny niebieski pasek przyklejony do górnej części każdej przeglądanej strony. Trochę ikon, efekty wyskakujących okienek typu pop-up np. po kliknięciu na zdjęcie.

Czy można więc wysoko ocenić poziom graficzny tego portalu? Zauważ jednak, że duże, naprawdę bardzo duże portale, które zarabiają miliony, a nawet miliardy dolarów wyglądają przeciętnie.

Spójrz na czcionkę logo Google. Napisz ich czcionką dowolną inną nazwę firmy, pokoloruj litery różnymi kolorami i voila! Chciałbyś aby tak wyglądało logo Twojej firmy? Ja nie.

Spójrz na logo facebooka – sam tekst. Czcionka nieco bardziej nowoczesna od tej Google ale to wciąż żaden majstersztyk wśród logotypów.

Do czego zmierzam? Logo to rzecz naprawdę dalekoplanowa jeśli chodzi o tworzenie serwisu internetowego. Proponuję Ci więc – nie skupiaj się nad logiem zbyt długo. Poświęć ten czas na tworzenie serwisu.

Beznadziejny serwis z super logiem = klapa. Super serwis z beznadziejnym logiem = sukces.

Z grafiką strony jest podobnie. Choćbyś nie wiem jak starannie dopracował szatę graficzną i tak ważniejsze dla użytkownika będzie tzw. usability.

Możesz więc być świetnym grafikiem, mieć htmla i cssa w jednym palcu, ale czy dzięki temu stworzysz dochodowy serwis? Bez współpracy z programistą, samemu na 99% nie uda Ci się tego osiągnąć.

Dlatego postanowiłem, że przybliżę Ci język programowania jakim jest PHP.

Na początek rzecz najistotniejsza jeśli chodzi o pisanie w języku PHP. O ile strony html możesz bez problemu otwierać w swojej przeglądarce bez konieczności kopiowania ich na serwer o tyle z PHP jest już trochę inaczej.

Aby Twój kod został wykonany potrzebujesz tzw. interpretera. Dla PHP rozwiązaniem jest serwer APACHE, który zainstalowany jest na każdym hostingu.

Czy jednak musisz posiadać wykupiony hosting aby programować w PHP? Oczywiście, że nie. Potrzebujesz jednak zainstalować serwer APACHE na swoim lokalnym komputerze.

Aby ułatwić sobie to zadanie skorzystaj z gotowych pakietów instalacyjnych, dzięki którym zainstalujesz również MySQL – system zarządzania bazami danych.

Sam PHP nie daje bowiem takich możliwości jak połączenie go z bazą danych. Dzięki temu w swojej bazie możesz zapisywać jak i pobierać z niej dowolne informacje.

Na bazach MySQL działają najpopularniejsze CMSy (czyli systemy zarządzania treścią) jak Joomla, Drupal, czy WordPress.

Jak więc uruchomić skrypty PHP na własnym komputerze?

Musisz zainstalować wcześniej wspomniane gotowe pakiety. Do dyspozycji są 2 najpopularniejsze: WAMP i XAMPP.

Po zainstalowaniu jednego z powyższych pakietów uruchamiasz tzw. panel kontrolny. W nim aktywujesz działanie poszczególnych serwisów obsługi PHP i MySQL.

Gdy już w panelu kontrolnym XAMPPa albo WAMPa masz włączone aktywną obsługę PHP/MySQL włączasz swoją przeglądarkę i w adresie wpisujesz localhost.

Tym samym uruchomiony zostaje plik index.php znajdujący się w głównym folderze Twojego lokalnego serwera APACHE.

Mówiąc ściślej w WAMPie znajdziesz ten folder w ścieżce c:\wamp\www (o ile nie zmieniłeś ścieżki instalacji). W XAMPPie będzie to c:\xampp\htdocs i właśnie w tym miejscu wrzucasz wszelkie swoje skrypty PHP.

XAMPP czy WAMP?

Korzystałem z obu pakietów i polecam Ci Wampa. Ważne – zainstaluj wersję 32bitową, nawet jeśli Twój system jest 64bitowy. Na wersji 64bitowej nie działa starsza wersja PHP jeśli będziesz chciał ją doinstalować.

Wamp ma też bardziej przyjemny interface i jestem z niego bardziej zadowolony niż z wcześniej dość długo użytkowanego XAMPPa.

Przechodząc więc do sedna.

1. Ściągnij i zainstaluj WAMPSERVER (32 BITS & PHP 5.3) 2.2E (z wyskakującego okienka wybierz i zainstaluj jeszcze 32bit pakiet C++)

2. Zainstaluj go i przejdź do folderu c:\wamp\www

3. Utwórz nowy folder o dowolnej nazwie np. Kurs PHP a w nim kolejny Dzień 1 (najlepiej bez polskich znaków i spacji – c:\wamp\KursPHP\dzien1)

4. Zainstaluj edytor tekstowy Notepad++ 

5. W edytorze Notepad++ otwórz nowy plik i wpisz w nim:

<?php

echo '30 dniowy kurs PHP';

?>

6. Zapisz plik w folderze c:\wamp\www\KursPHP\dzien1 jako index.php (wszystkie pliki php, które chcesz wykonywać muszą znajdować się w folderze www katalogu instalacji wamp)

7. Przejdź do przeglądarki, wpisz localhost (musisz mieć włączonego WAMPa) i kliknij poniżej Your Projects w KursPHP i w dzien1

Powinieneś zobaczyć białą stronę z tekstem „30 dniowy kurs PHP”.

Cała operacja może wyglądać na lekko skomplikowaną, ale jeśli chcesz programować musisz nauczyć się jednej bardzo ważnej rzeczy: SAMODZIELNOŚCI.

PHP ma naprawdę świetną dokumentację. Praktycznie każdy problem, jest w internecie opisany z gotowym rozwiązaniem. Wystarczy tylko poszukać.

Może brzmi to z początku trochę nie miło, ale uwierz mi. Programowanie to rzecz wymagająca wyobraźni. Wyobraźnia wymaga myślenia, a myślenie wymaga samodzielności.

Jeśli zależy Ci aby poznać PHP musisz być zdeterminowany. Jeśli nauka byłaby prosta każdy znałby ten język tak samo jak swój język ojczysty.

Kolejne lekcje

Przez najbliższe 30 dni postaram się maksymalnie ułatwić Ci poznanie tego fantastycznego języka. Jednak czy się go nauczysz w zadowalającym stopniu, czy odpadniesz na pierwszej przeszkodzie zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.